Meyvelerimiz çiçeklerimiz

 

Sitemiz, kurulduğunda bugüne o kadar yeşillendi ki, görenler park demeye başladılar. Bitki örtümüzün güzelliği yüzünden, çevre köylerden başta bülbül olmak üzere kuşlar gelmeye başladılar. Hemen herkesin çabalarıyla 20 yılı aşkın süredir yapılan çalışmalarla oluşan bu çeşitliliğin fotoğraflarını bu sayfada görebilirsiniz. Bu fotoğraflar, çeşitliliğin sadece bir bölümü olduğunu da unutmayın. Yeni fotolar çekildikçe bu sayfaya eklenecek.

site_genel2
_C7A2191

Tüm güzelliğiyle nar

Köyümüzde yetişen en güzel meyvelerden biri de nar. Bu güzel meyve, sadece meyvesiyle değil, ağacının da, dört mevsim sunduğu görsel şölenle öne çıkan meyvelerden biridir.

Zeytin

Barışın simgesi dala sahip zeytin, yine sitemizde kendine güzel yerler bulmuş durumda. Bazı yılları boş geçse de, çoştuğu yıllar, 60 dan fazla zeytin ağacımızın bize zeytin ve zeytinyağı için bonkör davrandığını iyi biliriz. Son dönemlerde, zeytinlerin eski üretkenliğini kaybetmesi de ayrı bir üzüntü. Budamalar, ilaçlamalara rağmen, tüm Geyve bölgesinde zeytin ağaçlarının son yıllardaki durumu hiç de iç açıcı görünmüyor. Kimileri bu durumu, iklimsel değişiklere bağlasa da, bu üzücü durumun tam nedeni henüz anlaşılmış değil.

untitled-00030
03

Ayva

Eşme ayvası, gerçekten ülke çapında bir şöhrete sahip. Kolay yenmesi, lezzeti deneye değer bir meyve. Sitemizde bol miktarda ayva ağacımız mevcut. Özellikle havuzun arkası, bir ayva bahçesine dönüşmüş durumda. Bugüne kadar oradan pek verim alamasak da, bu yıl bol miktarda tadına bakacağız gibi duruyor.

Dut

Belki de sitemizin en bonkör meyvesi. Baharın bitip, yazın gelmesiyle, dut  ağaçlarımız  güzel meyveleriyle dolup taşıyor. Sadece site sakinleri değil, ziyaretimize gelen dostlarımız için de gerçek bir ziyafet ürünü konumunda. Dut, Eşme için eskiden daha önemliymiş. İpek fabrikaları, ipek böceği yetiştiriciliği, Geyve'nin bir zamanlar ekonomisini ayakta tutan iş koluymuş.

_C7A4949
_C7A3829

Erik

Sayabildiğimiz kadar, sitemizde tam 9 çeşit erik var. Nisan ayında tomurcuklanmaya başlayıp, Mayıs ayında yenir hale gelen eriğimizin tadına doyum olmaz. Erik çeşidi ve miktarı bol olunca da, kompostudan, tatlısına kadar bir çok şekilde değerlendiriyoruz. Mayıs ve haziran, Kardeşler Sitesi'nde erik ziyafet ayıdır. Tüm dostları bekleriz.